Akademia Fantazji

Akademia FrantazjiAktualnościZapraszamy do udziału w adaptacji! Odwiedź nas ze swoim dzieckiem

Zapraszamy do udziału w adaptacji! Odwiedź nas ze swoim dzieckiem

W terminie 28.08. – 1.09.2023 r. zapraszamy na adaptację dzieci trzyletnie wraz z rodzicami, które w ramach rekrutacji dostały się do Publicznego Przedszkola „Akademia Fantazji”. Ten etap jest bardzo często niedoceniany przez opiekunów, a może pomóc w przygotowaniu dziecka do roli przedszkolaka. Warto poświęcić czas i odwiedzić przedszkole wraz ze swoim dzieckiem jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem roku szkolnego.

Dlaczego warto wziąć udział w adaptacji?

Dlaczego warto zabrać dziecko do przedszkola na zajęcia adaptacyjne? Uczestnictwo w takim spotkaniu jest dla nich bardzo ważne. Pozwala oswoić się z nowym miejscem, poznać zasady funkcjonowania w przedszkolu, a przede wszystkim w większej grupie dzieci. Jest to potrzebne zwłaszcza tym dzieciom, które wcześniej nie uczęszczały do żłobka, a zamiast tego przebywały pod opieką w domu.

Okres adaptacji jest bardzo ważny nie tylko z punktu widzenia dziecka, ale także rodzica oraz nauczyciela. Pozwala poznać się wzajemnie, zobaczyć salę, w której dzieci będą przebywały, zapoznać z zabawkami, jakie zostały dla nich przygotowane. To moment poznania Pań nauczycielek oraz nowych kolegów i koleżanek. 

Czas adaptacji daje możliwość poobserwowania swojego dziecka, sprawdzenia, jak reaguje na rozstanie z rodzicem w nowym miejscu. Warto przy tym pamiętać, że adaptacja to również burzliwy moment. Może pojawić się płacz, smutek i zdenerwowanie zarówno dziecka, jak i rodzica. Dlatego bardzo dobrym krokiem jest wcześniejsza wizyta w przedszkolu, która pozwoli zapoznać się z otoczeniem i da ujście emocjom, jakie mogą się pojawić. 

Warto pamiętać, że personel przedszkola zawsze otoczy wsparciem i opieką małego przedszkolaka.

Jak będzie wyglądać spotkanie adaptacyjne w naszym przedszkolu?

Aby zapewnić dzieciom i rodzicom możliwość komfortowego zaadaptowania się w nowym miejscu, Przedszkole „Akademia Fantazji” adaptację rozpoczyna w ostatnim tygodniu sierpnia. 

Zapraszamy „nowych” przedszkolaków wraz z rodzicami na 1,5-godzinne spotkanie. Dzięki niemu rozstania dziecka z rodzicem (lub odwrotnie) staną się łatwiejsze. Podczas spotkań adaptacyjnych odbywają się wspólne zabawy, poznawanie sali, przedszkola, placu zabaw, a także zabawek. Dzieci oswajają się z nowym otoczeniem i nawiązują pierwsze przyjaźnie. 

Ważne podpowiedzi dla rodziców, które pozwolą bez stresu przeżyć pierwsze dni nauki dziecka w przedszkolu:

POŻEGNANIA Z DZIECKIEM

  • Mów prawdę, dotrzymuj umów! – powiedz dziecku, o której będziesz (np. „Będę po zupie”) i bądź dokładnie o tej porze. Rodzicu, dziecko Ci ufa. Można również przekazać tę informację nauczycielowi, który wspiera Twoje dziecko.
  • Nie oszukuj dziecka!
  • Bądź cierpliwy i wrażliwy – rozmawiaj z dzieckiem o przedszkolu, co będzie robiło lub co robiło w ciągu dnia. Przekazuj pozytywne komunikaty o przedszkolu.
  • Nie strasz dziecka – nie dawaj kar ani nagród za wejście do przedszkola (np. „Jak nie wejdziesz do przedszkola, zabiorę misia!”).
  • Wejście do sali – dziecko wchodzi na własnych nogach. Nie przedłużaj czasu w drzwiach przy przekazaniu dziecka pod opiekę nauczycieli. Zapewnij dziecko, że je kochasz i wrócisz po nie o ustalonej porze.
  • Zaufanie – Twoje dziecko jest w dobrych rękach!

Facebook Akademia Fantazji - Otwiera się w nowej karcie Instagram Akademia Fantazji - Otwiera się w nowej karcie