W co się bawić z dzieckiem? Sprawdzony pomysł na zabawę
Zimą wcześnie robi się ciemno, pogoda również nie sprzyja długim zabawom na świeżym powietrzu. Spędzanie czasu z dzieckiem w domu nie musi jednak opierać się na oglądaniu telewizji. Przedszkolaki rozwijają się przez aktywność, działanie i tworzenie.
Właśnie dlatego również w domu warto postawić na kreatywne zabawy z dzieckiem. I tutaj wychodzimy do Rodziców z propozycją, która może nie mieć końca – stworzenie „Domowej Gry Planszowej”. To sposób na wspólne spędzanie czasu i budowanie więzi, a także rozwijanie umiejętności przedszkolaka, zarówno motorycznych, jak i dotyczących komunikacji. Za chwilę to wyjaśnimy.
Domowa Gra Planszowa – jak ją zrobić?
Spędzanie czasu z dzieckiem to nie tylko czytanie książek czy (to już gorzej) oglądanie telewizji. W Akademii Fantazji na co dzień obserwujemy, że 4- i 5-latki doskonale odnajdują się w twórczych zadaniach. Pomysł na zabawę polegającą na stworzeniu własnej gry planszowej na pewno spotka się z entuzjazmem.
Jak wykonać grę planszową? Instrukcja krok po kroku
Do wykonania „Domowej Gry Planszowej” potrzebne będą:
- papier techniczny;
- szary papier do pakowania prezentów lub biały brystol;
- przybory do malowania (kredki, farby, flamastry itp.).
Należy zacząć od określenia tematyki gry, a także ustalić, w jaki sposób mają przebiegać pola oraz początek gry, czyli START. Po dokonaniu wstępnych ustaleń z członkami rodziny, a czasami po trudnych negocjacjach 😉, można rozpocząć rysowanie pól określających trasę gry do przejścia. Można je kolorować, malować, ozdabiać czy wymyślać pułapki. Przy konkretnych polach można ustalić dodatkowe zadania do wykonania lub zagadki i przygotować je.
W końcowej fazie tworzenia gry planszowej należy planszę ozdobić, zachęcamy do stworzenia dekoracji 3D. Pamiętajcie o ustaleniu METY!
Spędzanie czasu z dzieckiem na kreatywnej zabawie – dlaczego warto?
Gwarantujemy, że taka forma spędzenia czasu z dzieckiem i całą rodziną będzie doskonałą zabawą! A dodatkowo nauką negocjacji i współpracy. W jaki sposób zabawa z przedszkolakiem może rozwijać te umiejętności?
Kreatywne zajęcia wymagają komunikacji między dzieckiem a rodzicem. Wspólna praca nad projektem może stworzyć okazję do rozmowy i budowania więzi. Wymaga też przedstawienia własnych pomysłów, omówienia ich i dojścia do kompromisu, a także delegowania zadań. Aby była to prawdziwa „Domowa Gra Planszowa”, każdy członek rodziny powinien dodać coś od siebie. To właśnie uczy trudnej sztuki negocjacji.
Nie zapominajmy też o budowaniu pewności siebie, która przydaje się na różnych etapach życia, a rozwijać trzeba ją od wczesnych lat. Zadaniem rodziców i nauczycieli w przedszkolu jest udzielanie wsparcia. Dziecko, które ma możliwość wyrażania swoich pomysłów i tworzenia własnych dzieł, zyskuje pewność siebie. Pozytywne doświadczenia wyniesione z kreatywnych zabawa, mogą wpływać na rozwój zdolności samodzielnego myślenia i podejmowania decyzji.Spędzanie czasu z dzieckiem w domu na wspólnych kreatywnych zabawach to coś więcej niż sposób na nudę. Korzyści jest wiele, jednak najważniejsze to budowanie więzi oraz rozwijanie umiejętności takich jak negocjacje i współpraca.